Cesta do La Rochelle 2018
29.6.- 6.7. 2018 

První společná cesta zástupců spolku a jejich přátel 

po stopách hrdinného obránce Brna a za poznáváním Akvitánie


29.6. pátek  -  přílet a přejezd TGV Paris - La Rochelle, ubytování 

30.6. sobota 

Přátelé se vydali lodí na ostrov OSTROV AIX  známý coby oáza klidu s rozsáhlými plážemi, bez aut, bez bankomatů. Ostrov ve tvaru "croissantu" má 3 km na délku a na šířku asi 600 m a dá se tak obejít zhruba za 3 hodiny, což naši přátelé podnikli. Nejvýznamnějším objektem je Napoleonské muzeum, připomínající čtyřdenní pobyt císaře Napoleona před jeho internací na sv. Helenu v červenci 1815.

Zástupci spolku se věnovali organizačním aj. záležitostem  v La Rochelle a neopomněli se zajít podívat na stavbu spojovacího mostu tzv. PASSERELLE, jenž ponese jméno po JLRDS. Byl podvečer, místo bylo opuštěné, tak si to užívali a radost byla vskutku nezměrná..! viz foto

1.7. neděle

Přejeli jsme  3 km mostem na OSTROV RÉ, ostrov květin, rybářů, bílých domků a zelených okenic.  Z důvodu výluky v dopravě jsme navštívili  pouze kostel  v obci ARS EN RÉ, pod jehož farní distrikt spadala  rodová línie rodiny Souches. Celý ostrov má 12 obcí a Ars se honosí označením "nejkrásnější vesnice Francie"/ les plus beaux villages de France" , škoda, že jsme tam nemohli pobýt déle, ani na fotečku to nebylo, museli jsme dál.. 

Rozhodně jsme nesměli vynechat nejmenší obci ostrova, LOIX, která je údajně nejmalebnějším místem ostrova. Není tak turisticky navštěvovaná, je tu klid a zákoutí jsou vskutku malebná...

Všichni, kdo míří na ostrov navštěvují především SAINT MARTIN DE RÉ, historické hlavní město ostrova s pevností UNESCO od slavného stavitele Ludvíka XIV., Vaubana, jehož stavby se nacházejí po celé Francii. Centrum obce tvoří malebný přístav se spoustou obchůdku, míst k posezení a křivolaké pestré uličky, které si nás svým šarmem podmanily...Výhled z místního kostela podtrhl romantickou atmosféru městečka..

Obec La Flotte, též jednu z nejkrásnějších ve Francii,  jsme bohužel už nestihli. Místní bus zcela přeplněný  kolem nás projel a...ani nezastavil...Museli jsme čekat další hodinu a už bychom se nestihli včas vrátit do La Rochelle.  Závan předků Raduit de Souches, který jsme v místním kostele před dvěma lety tak silně cítili, jsme si tak museli nechal ujít.. Zato jsme se na závěr dne společně vyfotili před jeho rodným domem :-) viz další den.

2.7 pondělí

Tento den jsme věnovali prohlídce rodného města hrdinného obránce Brna a bývalé bašty hugenotů, LA ROCHELLE.  Dopoledne se strhla nevídaná průtrž mračen a návštěva místního mořského akvária se tak přímo nabízela. Ulicemi města se valily proudy vody až několik cm vysoké, tak jsme zuli boty a.. 

Vedení spolku se ten den věnovalo schůzkám s místními zástupci města. Nejdříve si vyměnili informace na místním INFORMAČNÍM CENTRU s paní Sabine DAVESNE Responsable Accueil Office de Tourisme,, kdy jsme si kromě výměny materiálů nastínili možnosti spolupráce v rámci tématu JLRDS.  Mj. bylo to poprvé, kdy tato instituce oficiálně projevila zájem o osobnost JLRDS od doby, co do La Rochelle jezdíme. 

Poté následovalo přátelské setkání na RADNiCI  města s p. Fredericem CHEKROUNEM, Relations publiques - Jumelages - Anciens Combattants,  Jedním z bodů byla organizace  nacházející inaugurace mostu JLRDS. 

Již tradičně jsme nevynechali setkání s POSLANCEM Národního shromáždění, p. Olivier FALORNIM za departmán Charente-Maritime.  Zástupci spolku mu přišli hlavně poděkovat, že po jejich druhé návštěvě v červenci 2016, neotálel s návrhem na radnici města La Rochelle, aby jedno z veřejných prostranství města neslo jméno po Raduit de Souches. 

Odpoledne všichni účastníci navštívili PROTESTANTSKÉ MUZEUM La Rochelle, kde nás provedl znalý průvodce., p. Michel Bouc. Prohlídka byla velmi poutavá a všichni měli spoustu otázek.  Nejvíce nás potěšilo zřízení VITRÍNY u vchodu do muzea věnované Raduit de Souches !! Pan Phlippe Marty, jenž v srpnu loňského roku měl na Špilberku přednášku o jeho mládí, dodržel slovo!

Večer před odjezdem proběhlo ještě společné přátelské setkání s účastníky delegace, která navštívila Brno v rámci oslav Dne Brna v srpnu 2015 - historikem a spisovatelem Jean-Louis Mahé z Mediatéky La Rochelle, nyní v důchodu a členy Académie des belles-lettres, sciences et arts de La Rochelle, manžely Quéro a přišla nás pozdravit i místopředsedkyně pí Colette Chaigneau, jenž francouzskou delegaci v Brně před 3 lety vedla.  Předseda Akademie p. Pascal EVEN přišel  se svou paní a probírali jsme možnosti vzájemné spolupráce mezi Brnem a La Rochelle.

Dále jsme se setkali s místopředsedkyní Association franco-allemande de la Rochelle /Francouzsko-něměckého spolku/  pí Françoise Aubret-Ehnert včetně jejího předsedy p. Géradem Brousseau. Velmi příjemný večer..


3.7. úterý

Definitivně opustíme La Rochelle a vydáme se směrem na jih. Nejdříve navštívíme rejdu starého přístavu ROCHEFORT, odkud vyplouvali ve středověku francouzští korzáří a kde kotví největší dřevěná replika plachetnice ve Francii v původní velikosti a podobě. Na tzv. HERMIÓNU proudí každoročně davy turistů, aby se pokochali pohledem a osobně navštívili loď, která  na konci 18. století  vyplula s markýzem La Faeyettem  pomoci Georgi Washingtonovi v boji proti Angličanům za nezávislost. Odtud sjedeme k atlantickému pobřeží s krásnými vyhlídkami. Začneme prohlídkou jedné z Nejkrásnějších vesnic Francie, TALMONT sur Gironde, mini obcí na skalnatém výběžku s výhledem na ústí Gironde. Malebnému místu dominuje románský kostel sv. Radegondy ležící na svatojakubské cestě. Podél pobřeží se dostaneme až k soutoku Garonne a Dordogne a stavíme se na ochutnávku vína do jedné z místních zámeckých vináren tzv. châteaux. Navštívíme obec BLAYE s velmi rozsáhlou a monumentální Vaubanovou pevností Unesco, která tvoří s dalšími dvěma pevnostmi tzv. Vaubanův triptych, ve Francii zcela jedinečný. Projdeme se v prostorách pevnosti a ochutnáme místní rosé. Ubytování v oblasti Bordeaux.

4.7. středa 

 Tento den bude o pravém užívání si - výhledy, ochutnávky, moře... Vydáme se do nedaleké vyhlášené vinařské vesničky ST. EMILLION se zelenými vinicemi kolem a množstvím možností příjemných posezení a vinných degustací (i zdarma!) doslova na každém rohu. Malebná obec UNESCO se historickými památkami jen hemží, dělí se na horní a dolní část a výhledy na městečko a okolní vinice jsou vskutku ukázkové. Vinné stezky kolem se dají procházet pěšky, na kole či je možné si objednat panoramatickou jízdu, koňskou drožku, vláček aj.  Odpoledne se přesuneme k největší duně v Evropě u obce - Dune du Pilat (cca 111 m) v Biskajském zálivu. Pohyb po této duně je rozhodně jiný než např. po sněhu, nohy se zvláštně boří a když slunce praží, tak písek pořádně pálí. Každopádně je to nezapomenutelné dobrodružství a je třeba to osobně vyzkoušet. Po výstupu se můžeme zchladit koupáním v oceánu pod dunou a osušíme na písečné pláži. Ubytování v Bordeaux.

5.7. čtvrtek

 Vydáme se do hlavního města nově vzniklého velkého regionu, Nová Akvitánie, BORDEAUX, jehož historická část je na seznamu památek UNESCO (románská katedrála St. André s přiléhající zvonicí, středověké brány, paláce aj.). Nesmíme vynechat ani návštěvu moderního muzea vína na severu města, jehož neobvyklá zlatavě skleněná budova je viditelná už zdálky a evokuje vinný list či točící se víno ve sklenici. Touto turistickou atrakcí naši cestu napříč Akvitánií zakončíme. Ubytování v Bordeaux.

6.7. pátek návrat zpět do ČR

Nejedná se o klasický zájezd, ale o společnou objevnou cestu členů spolku a jejich příznivců po stopách Raduit de Souches a jeho kraje. Nabídneme vám mnoho zajímavostí k vidění a trávení volného času a představíme nejzajímavější místa. Program s organizátorem je dobrovolný.

Náplň programu může být pozměněna v závislosti na aktuální situaci a možnostech.