Inaugurace mostu v La Rochelle

2. dubna 2022

 sobota 2.4. - slavnostní akt odhalení pamětní desky mostu tzv. passerelle Jean Louis Raduit de Souches v La Rochelle

neděle 3.4. 2022 -  zástupce Spolku přijal primátor města La Rochelle Jean-François Fountaine. 

Pan primátor nás osobně provedl historickými sály radnice. Ten den přijel speciálně až z Bordeaux, neboť v neděli se návštěvy na úřadech obvykle nekonají😉. 

Spolu s námi se cesty do La Rochelle i přijetí na radnici účastnili zástupci obce Hluboké Mašůvky a Znojemského muzea. Obec Jevišovice poslala pamětní medailón.

Došlo na i na vzájemné předávání darů. Spolek obdržel bronzovou maketu města s věží St. Nicolas a naopak daroval spolu s obcemi městu pamětní desku ze zlatého duralu určenou k umístění na most.

pátek 1.4. večer - přivítání po příjezdu zástupcem města La Rochelle  p. Michel Sabatier, městský radní za styk s veřejností a mezinárodní vztahy, v hotelu La Fabrique, kde jsme byli ubytováni.

Neformálniho setkání se spolu s námi zúčastnili zástupci obce Hluboké Mašůvky, muzea města Znojma a delegace z města Brna: radní pro kulturu, pí ředitelka TIC Brno, p. ředitel Špilberka a vedoucí odboru kultury města Brna s referentkou. 

Budoucí  "české" centrum v La Rochelle

 -  jeden z rodných domů  Raduit de Souches 

shodla se na tom celá česká delegace :-)

odpoledne 3.4. v neděli nás provedl Protestanským muzeum jeho průvodce a čestný profesor Phlippe Marty, který na naše pozvání přednášel v Brně na Špilberku v roce 2017. Tehdy slíbil, že v muzeu zřídí vitrínu věnovanou Raduit de Souches a slovo dodržel:).

A do tohoto kostela v La Rochelle - Saint-Sauveur - jsme umístili přesnou kopii sošky Panny Marie Víry (Notre-Dame de Foy), kterou přivezl Raduit de Souches z Belgie z kláštera Dinantu a umístil ji do kostela Navštívení Panny Marie v Hlubokých Mašůvkách. Sošku věnovala obec městu La Rochelle jako připomínku založení kostela jejich rodákem, díky němuž se kostel s okolním areálem stal významným poutním místem.

Romantická La Rochelle s okolím - ochutnávka :)