Zastavení osmé

Moravské náměstí

V místě dnešního Moravského náměstí stávaly hradby a úsek byl považován za nejslabší článek celé obrany. Navíc kostel sv. Tomáše stával mimo městské hradby a měl své vlastní opevnění, jak znázorňuje zdejší bronzová maketa z roku 2010. Velení tak nebezpečného úseku potřeboval Raduit de Souches svěřit někomu schopnému a volba padla na poručíka Jana Steissena, jeho spolubojovníka u Olomouce, který se zde v prvním měsíci obléhání vyznamenal viz níže.

Zajímavost: Příhoda z 26. května: Toho dne podnikli kolem poledne obránci  s poručíkem Steissenem odvážný výpad s cílem zničit zdejší švédské příkopy. Švédové právě obědvali, část jich byl pobyta a část se dala ve zmatku na útěk. Obráncům se podařilo ukořistit značnou část zbraní, oděvů a všeho, co překvapení Švédové u oběda narychlo opustili:-).

V době generálního útoku 15. srpna zde probíhaly nejtvrdší boje. Místo bránili císařští mušketýři, dragouni i měšťane, na které útočil Torstensonův zástupce plukovník de Mortaigne generálův elitní pluk Altblau a Rakoczyho pěchota. Útočníci pronikli pomocí žebříků až na hradby, ale zásluhou zálohy padesáti dragounů z kostela sv. Tomáše, kterou tam prozíravý velitel nechal postavit, byl útok úspěšně odražen.

Zajímavost: Černá Madona. Ve svatotomášském kostele se do roku 1783 nalézal vzácný obraz tzv. Černé Madony považované za Paladium Moravy, tedy její ochránkyni. Obrazu byla přičítána zázračná moc a v průběhu obléhání se sem Brňané chodili modlit.  15. srpna sem již od půlnoci přicházeli houfy lidi a sloužila se mše svatá. A podobné to bylo i v jiných kostelech. Ostatně dle pověsti nás Panna Marie svým rozestřeným pláštěm nad městem v čase nejtvrdšího švédského útoku vskutku zachránila...Obraz dnes můžeme najít zasazený ve stříbrném oltáři v kostele zvaném U Elišky na Mendlově náměstí.

ÚKOL: Teď se trochu víc projdete. Zbývají nám ještě dvě místa generálního útoku. Ale tak zlé to zas nebude, obě místa jsme spojili v jedno. Tam také putování po stopách brněnské obrany zakončíme. 

Průhledem ulicí Solniční vidíte opevnění hradu Špilberka. Vaším úkolem, je se co nejrychleji a nejefektivněji dostat ku hradu, kde se skrývá váš poslední kód.

Ulicí Solniční a Údolní se dostanete pod hrad, do místa, kde možná jednou bude lanovka. Vy se ale musíte vydat vzhůru pěšky. Bližší brána hradu je pro rekonstrukci zavřená, musíte tedy zvolit cestu parkem tak, abyste se dostali k dětskému hřišti na Gorazdové, kde se poblíž nachází replika poslední vystřelené dělové koule z obléhání Brna! Kudy nejlépe, vám napoví panely s mapou hradu a okolí.  A právě na nejbližším panelu blízko dělové koule a zmiňovaného hřiště, najdete pokyny pro poslední indicii.  Tak tedy, vzhůru na kopec !