Zastavení šesté

Dietrichteinská brána jezuitského kostela

Zde bylo duchovní centrum a morální opora celé obrany. Tento tzv. druhý pilíř se soustředil kolem osoby pátera Martina Středy, který byl rektorem tehdejší jezuitské koleje, která se kolem jezuitského kostela rozkládala. Skromný, charismatický dvojnásobný provinciál českých jezuitů organizoval zdejší studenty a dodával Brňanům i veliteli de Souches morální sílu.

Kousek od kláštera dříve býval tzv. jezuitský rybník, na jehož hrázi (v místě křížení ulic Cejl a Koliště) měla palebné postavení výše zmiňovaná děla Kočka a Myš, která zdejší kostel s klášterem poškodila.

Celý komplex byl dalším strategickým místem, na které Švédové 15. srpna útočili už od páté hodiny ranní spolu se zmiňovaným Petrovem. Přesto i následný útok vedený od 17 hodin studenti spolu s měšťany povzbuzováni páterem Středou s jeho heslem "Kdo brání Brno brání celou Moravu!", úspěšně odrazili. Říká se, že poslední švédská koule vystřelená z většího děla se zastavila přímo před modlícím se páterem Středou.

Po uhájení Brna se povídalo, že páter Středa vítězství Brňanům svými modlitbami a kajícnými skutky vyprosil a městská rada v roce 1671 o tom dokonce vydala písemné svědectví. Prý se při svých modlitbách za Brno a jeho obyvatele dokonce vznášel...Zemřel v pověsti svátosti, což dokládá i skutečnost, že jeho tělo se nachází ve velmi dobrém stavu. 

Hned vpravo ještě před vstupem do kostela hlavní lodi se v předsíňce nachází jeho pamětní deska.

Zajímavost: Každého 26. dne v měsíci po mši je možné nahlédnout do krypty, kde je tělo pátera uloženo v prosklenné rakvi.

ÚKOLv horní části portálu je pozlacený letopočet roku, kdy byl dokončen. Do tajenky potřebujete první a předposlední písmeno. Prostřední písmeno hledaného slova je prvním písmenem zkratky jména osoby, po které je pojmenován řád, jemuž kostel náleží. Zkratku vidíte uprostřed horní části mříže. (Nápověda: znak jezuitů)

Pokračování cesty vede přes brněnský "bermudský trojúhelník" ke kostelu svatého Jakuba. Přijdete k němu zezadu, dáte se podél kostela zleva a asi 12 kroků od dřevěných vrat (z původní zrušené kaple Raduit de Souches!, o které se dočtete na další zastávce) hledejte další kód, pomohou vám svody vody.